DFS Dubovičanček

Detský folklórny súbor Dubovičanček

Od roku 1990 pracuje na našej základnej škole Detský folklórny súbor Dubovičanček. Založil ho a stále vedie riaditeľ školy Mg. Michal Hromjak. Súbor sa venuje autentickému folklóru z regiónu Šariš a námety čerpá z dielne Jána Lazoríka z Krivian. Súbor účinkoval na mnohých folklórnych podujatiach v okolí Lipian, napr. na festivale v Krivanoch, Lúčke, Pečovskej Novej Vsi, ale navštívil i zemplínsky región v Pozdišovciach a Turčianske folklórne slávnosti v Blatnici a Turčianskych Tepliciach. Je každoročným účastníkom folklórnych slávností v Záhradnom. Účinkoval v Slovenskej televízii Košice v relácii Vandrovali hudci. Veľmi často  na Kreáciách detského folklóru sa DFS umiestňuje v zlatom pásme. Získal aj postup na krajské kolá. Speváci - sólisti nám zakaždým vyspievajú aspoň strieborné pásmo. Nikdy nechýbame na celoslovenskej súťaži Slávik Slovenska, v ktorej sa už pravidelne naši speváci v okresných kolách umiestňujú na popredných miestach.  Naša doposiaľ najúspešnejšia speváčka, Mária Oslovičová, sa v rámci tejto súťaže dvakrát zúčastnila celoslovenského kola.