História školy

Kedy bola zriadená naša škola, na to sa presne odpovedať nedá. S určitosťou však vieme, že história školy v Dubovici siaha až do 16.storočia.

Dekrét z roku 1814 o budove školy zaznamenáva, že škola bola postavená v roku 1666  Dobajovcami  na ich pozemku a pravdepodobne pretrvala až do začiatku 20.storočia. Z ďalších záznamov sa dozvedáme, že v roku 1814 školu navštevovalo  104 detí vo veku od 6 do 12 rokov.

Rímskokatolícka ľudová škola bola už pred rokom 1848 a trvala takmer 80 rokov. Do roku 1900 to bola iba drevená chalúpka, ale už v tom istom roku bola postavená nová jednotriedna škola. Po čase táto nevyhovovala, a tak štát v roku 1929 tu zriadil dvojtriednu štátnu ľudovú školu. Obec však v tom čase nemala vlastnú budovu školy a  vyučovanie sa realizovalo v rôznych priestoroch v obci. Na účely školy bol prenajatý  kaštieľ vdovy A. Molčanovej. S platnosťou od 1.9.1932 bola zriadená i tretia trieda a povolené striedavé vyučovanie. V roku 1936 sa začalo opäť vyučovať v budove bývalej jednotriednej rímskokatolíckej školy a od roku 1938 sa tretia trieda vyučovala  v miestnosti J. Skladaného. V roku 1941 bola štátna ľudová škola premenovaná „pretvorená“ na rímskokatolícku ľudovú školu.

Napriek mnohým snahám správcu školy sa dlho nepodarilo v obci postaviť novú školu a pre nevyhovujúce podmienky bola tretia trieda v roku 1946 premiestnená  do bývalého židovského domu. Veľmi dlho sa vyučovalo v kaštieli, alebo v pôvodnej budove školy  a v kaštieli zároveň.

Výstavba novej školy bola veľmi žiaduca, pretože od roku 1956 do roku 1959 sa vyučovalo na tri smeny. Žiakov pribúdalo, lebo v Dubovici sa vyučoval prvý až piaty ročník. A stále sa vyučovalo striedavo v kaštieli, v budove bývalého národného výboru, za kinosálou či v materskej škole.

S prístavbou  novej budovy základnej školy sa začalo v roku 1986. Pri príležitosti 44. výročia SNP bola 26.8.1988 slávnostne odovzdaná do užívania štvortriedna základná škola s priestrannými triedami, v ktorej sa vyučuje dodnes. Odvtedy však budova školy prešla mnohými úpravami. Akumulačné vykurovanie nahradila  plynofikácia budovy v školskom roku 2000/2001. V školskom roku 2003/2004 v rámci celoštátneho projektu Infovek bola zriadená počítačová učebňa s pripojením na internet. V ďalších  rokoch došlo k výmene podlahovej krytiny, lavíc, stoličiek, okien a vchodových  dverí a v školskom roku 2009/2010  bolo realizované zateplenie a obnova celej fasády školy. Škoda, že už v decembri 2010 veľká snehová nádielka spôsobila vážne poškodenie strechy na pôvodnej staršej časti budovy, a pri oprave strechy bola poškodená i táto nová fasáda školy. V súčasnosti je už opäť všetko opravené.